Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
május 2. csütörtök, Zsigmond

Anyán és apán lenni jó

Újbuda   |   2022, október 14 - 09:47
Nyomtatóbarát változatSend by email

A babahordozás a maga természetességével számos helyzetben megoldást nyújthat a legtöbb családnak. Több előnye és eszköze is van, mindegyik jótékonyan hat a gyerekre és a hordozó személyre, illetve kettejük kapcsolatára is.

A kisgyermekek testen hordozásának egyik legfontosabb előnye, hogy a gyerek újszülöttként is akár több órán át lehet anyja vagy apja testi közelségében, ráadásul mindkét kéz felszabadul, a mindennapi teendőket is el lehet végezni. A másik előny, hogy a szülő könnyebben tud kimozdulni, ez különösen azoknak hasznos, akik kevesebb segítséget kapnak, babájuk sírós, hasfájós, vagy már van nagyobb gyerekük is.
– Kutatások szerint a hordozós anyák könnyebben és hosszabban tudnak szoptatni. Ha ez nem adatik meg, akkor is kárpótolja őket gyermekük fizikai közelsége – mondta lapunknak Mucsi Adrienn hordozási tanácsadó. A hordozás a szüléskor elszenvedett trauma, a kórházi szeparáció feldolgozásában is segíthet.
A tanácsadó egyik kliense, Kiss Katalin mindennap hordozza féléves kisfiát. Olivér koraszülöttként jött világra, nyolc hónapra. Mindkettejük számára életmentő volt, hogy egymás testi közelében lehettek a kórházban töltött harminc napban. A kisbaba eleinte csak anyján tudott elaludni. Katalin lapunknak hozzátette, kutyasétáltatásnál is kényelmes és biztonságos, hogy mindkét keze szabad.
– A babahordozási tanácsadók a szülőkkel közösen keresik a megfelelőt a számos lehetőség közül – emlékeztetett Mucsi Adrienn. A szülők választhatnak egyebek között kendőket (rugalmas, szövött, karikás) és formázott hordozókat, például mei-tait, félcsatos vagy csatos hordozót. A hordozásnak a komfortérzet és a megfelelő eszköz függvényében nincs életkori határa. – A fizikai kontaktus a babát és a szülőt is megnyugtatja – tette hozzá a szakember. Mucsi Adrienn kétéves kisfia, Tomi is szívesen kapaszkodik fel édesanyja hátára.
A hogyanra minden esetben figyelni kell. A megfelelő hordozó térdhajlattól térdhajlatig tart, felül megtámasztja a baba hátának felső részét. Ha elalszik a gyermek, érdemes tarkóig megtámasztani, hogy a feje ne billenjen hátra (formázott hordozókon általában van alvócsuklya). A szülő a pántokat, hevedereket vagy a kendőt szorosan húzza meg, hogy lehajláskor a kicsi a testéhez simuljon. Ugyanakkor lényeges, hogy mind a gyerek, mind szülője számára kényelmes legyen az eszköz, egyiküknek se legyen kellemetlen érzés. Az elsődleges és legegészségesebb hordozási forma a függőleges, a kifelé fordított hordozást pedig Mucsi Adrienn nem szokta ajánlani.